Home » Turkish » Omega 3 İçten Dışa Doğru Cildinizi İyileştirir

Omega 3 İçten Dışa Doğru Cildinizi İyileştirir

Leke ya da kırışıklık bulundurmayan pürüzsüz, göz alıcı bir cilt için ah neler vermezdik. Nasılsa hayal kurmak serbest! Herhangi bir alışveriş merkezi veya büyük perakende mağazasına giderseniz cilt bakım ürünleri söz konusu olduğunda sayısız seçenek bulunduğunu görürsünüz. Kremler, serumlar, temizleyiciler, losyonlar, tonikler, cilt tazeleyici ürünler, maskeler ve daha nicesi vardır. Bu ürünler işe yarasa bile, ki bazısı diğerlerinde daha iyi olacaktır, her cilt tipi ve yaşta etkili tek bir ürün bulmak mümkün değildir. Yoksa mümkün müdür?

Aslında hayallerini kurduğunuz cilde kavuşmanızı sağlayacak, bilimsel olarak kanıtlanmış bir çözüm var. Genellikle göz ardı edilir. Kullanması ise çok kolaydır. Hatta bu kadar basit bir şeyin cildinize yardımcı olması fikrine gülebilirsiniz. Bu ne mi? Yağ.

Somon, ton balığı ve alabalık gibi bazı balıklarda bulunan yağlar cildimiz için son derece faydalıdır. Balık bakımından zengin bir beslenme düzeninin bize fayda sağladığı, sayısız kaynak tarafından kanıtlanmıştır. Ancak yağ cildimize nasıl etki eder?

Bu balık yağlarının içerisinde Omega-3 adını verdiğimiz ve tam potansiyeli henüz keşfedilememiş bir cevher yatmaktadır. Sağlığımız üzerindeki olağanüstü faydalarının listesi çok uzundur. Üstelik cilt bakımınız söz konusu olduğunda Omega 3 hayal kırıklığı yaşatmaz.

Güneş Hasarı Oluşmuş Cilt

Omega-3 yağ asitlerinin cildimizi güneş hasarlarından koruduğu kanıtlanmıştır. İster küçük isterse büyük olsun, güneş yanığı oluştuğunda cildimiz iltihaplanır. Omega-3’ün iltihap önleyici özellikleri, zarar görmüş cildin iyileşmesinde son derece önemlidir.

Omega-3 içerisindeki yağ asitleri iltihaplı cildi tedavi edip iyileştirmenin yanı sıra cilt hücrelerini korur ve hatta UV ışınlarıyla daha iyi başa çıkmalarına yardım eder. Özünde cilt hücrelerini UV ışınlarıyla daha iyi savaşmaya hazırlar ve onlara destek olurlar. Güneş, genel cilt sağlığı ve görünümünü bozan ana sebeplerden biridir. Bu yüzden kendimizi güneşe karşı ne kadar iyi koruyabilirsek cildimiz de o oranda sağlıklı olacaktır.

Elbette ki güneş kremi kullanmanız hala tavsiye edilmektedir. Ancak Omega-3 içerisindeki yağ asitleri güneş kreminden daha etkilidir. Çeşitli çalışmalar, beslenme düzeninde sağlıklı miktarda Omega-3 tüketen bireylerin cildinin, sağlıklı miktarda Omega-3 almayan ve güneş kremi kullanmayanlara kıyasla güneşten gelen UV ışınlarına karşı kendini daha kolay koruyacağını göstermiştir.

Sıvı ve Nem

Omega-3 cildinize ihtiyacı olan sıvıların sağlanmasında büyük önem taşır. Vücudumuzun ürettiği doğal yağları tespit eder. Bu yağlara, asla bitmeyen onarma ve koruma görevinde yardımcı olur.

Cildimizdeki bu doğal yağlardan biri, bir yandan nemi tutar diğer yandan ise toksinler ve kirliliğin cilde girişini engeller. Bu yağ işlev göremediğinde veya azaldığında cildiniz nem tutamaz ve susuz kalır. Üstelik istenmeyen bütün tahriş edici etmenlere ve toksinlere davetiye çıkarır. Omega-3’ü böyle durumlara karşı cildinizde bulunan 24-saatlik güvelik sistemi olarak düşünün. Beslenme düzeninizde sağlıklı bir miktarda tüketmeniz yeterlidir, Omega-3 gerisini halledecektir.

Önleme

Her tür kanserin gittikçe yaygınlaştığı düşünülürse daha sonrasında cilt kanserine yakalanma riskimizi azaltmak amacıyla daha şimdiden cildimizi korumak için elimizden geleni yapmamız şarttır. Bugün sağlıklı miktarda Omega-3 tüketerek nihayetinde cilt kanseriyle sonuçlanan hasarlara karşı cildimizi daha iyi korumaktayız. Omega-3 cilt kanserini büsbütün önlemeyecektir. Ama kansere karşı bir bariyer daha oluşturacağı kesin.

Ve Daha Fazlası

Omega-3 saç köklerinin beslenmesi ve korunmasına yardım eder. Ayrıca hem sivilceler hem de kırışıklıklara karşı bitmek bilmeyen savaşa katkı sağlar. İster sıvıya, ister sivilcelerle başa çıkmada yardıma isterse de kırışıklıklardan kurtulmada desteğe ihtiyacımız olsun, genel cilt sağlığımızı günlük olarak korumanın en iyi yolu Omega-3’tür.

Dolayısıyla kozmetik reyonuna gitmek yerine Omega-3 takviyesi alın. Öğle yemeği için ise somonlu tako yemeyi düşünebilirsiniz. Hatta daha iyisi, internetten Kyäni sunset siparişi vererek dışarı çıkmaya dahi zahmet etmeyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *