Home » Turkish » Beslenme Düzeniyle Kanseri Önleme

Beslenme Düzeniyle Kanseri Önleme

Kanser, çeşitli faktörler sebebiyle oluşabilir. Karaciğer, akciğer ve prostat kanserlerinin hepsinin benzer bir nedeni vardır: kronik iltihap. Cilt kanserinin sebebi olarak fazla güneşe maruz kalma gösterilebilir. Ama elbette ki ortada başka sebepler vardır. Sigara içmek, kötü beslenmek ve fiziksel aktivite yoksunluğu kansere yol açabilir.

Kanser için mükemmel tedaviler olsa da hepsini iyileştirebilen veya önleyebilen bir ilaç, aktivite ya da kansere yakalanmaktan kaçınabilmek için başvurabileceğiniz bir çare henüz geliştirilmemiştir. Sağlıklı beslenme düzeni, fiziksel egzersiz ve uyuşturucu ve alkolden uzak durma gibi birçok yöntemin birleşiminin gerektiği muhakkak. Ama yakın zamanda gerçekleştirilen çalışmalar, belki daha çok şey yapabileceğimizi göstermektedir.

Omega 3 İçeren Beslenme Düzeni

Çoğu uzman, doktor ve bilim insanı beslenme düzeni veya takviye yoluyla alınan sağlıklı Omega-3 dozunun bizi çeşitli kanserlere karşı koruyabileceğini belirledi. Omega-3 yağ asitlerine özgü güçlerinden biri, hem küçük hem de büyük iltihapları azaltma kabiliyetidir. Birçok kanserin iltihapla bağlantılı olduğu düşünüldüğünde iltihabın anlık yatıştırılması yerine azaltılması veya onunla savaşılması daha büyük etki yaratabilir.

Oysa Omega-3 yağ asitlerinin iltihabı azaltmak dışında tümörlerde hücre gelişiminin sınırlandırmakla arasında ilişki kurulmuştur. Çeşitli araştırmalar sırasında Omega-3 yağ asitlerinin belirli durumlarda bazı kanser hecelerinin kendilerini imha etmesine yol açtığı ileri sürülmüştür.

Bu keşfi daha cazip kılan şey, beslenme düzeninize Omega-3 eklemenin hiç çaba gerektirmemesidir. Durum çok basit. Ya somon, ton balığı, pisi balığı ve alabalığın yanı sıra keten tohumu ve karalahana alımınızı artırırsınız. Ya da kyani sunset gibi kimi zaman yiyeceklere kıyasla daha kolay gelen bir Omega-3 takviyesi almaya başlarsınız. Takviyeler genellikle balık yağı ya da kril yağı takviyesi şeklindedir. Her birinde uygun dozda omega-3 bulunur.
Size uyan takviyenin hangisi olduğuyla ilgili sorularınız için hekiminize danışın.

Omega 3 İçeren Beslenme Düzeninin Ardındaki Bilimsel Veriler

Yıllar önce Harvard Üniversitesi Toplum Sağlığı Fakültesi’nde (Harvard School of Public Health) Omega-3’le prostat kanseri arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışma yürütüldü. Çalışma, doğal olarak Omega-3 içeren bir kaynak olan balığı haftada ortalama 3 kez tüketen kişilerin prostat kanseri yaşama riskinde bir azalma görüldüğünü belirledi.

Benzer şekilde The Lancet dergisinde yayımlanan bir çalışma 30 yılı aşkın bir süredir incelenen 6.000’den fazla erkeğin balık tüketmedikleri takdirde prostat kanseri oranında iki veya üç kat bir artış gösterdiğini açıkladı. Bir karşılaştırma yapıldığında düzenli olarak hatta yüksek miktarda balık tüketen bireylerin ise prostat kanseri riskinde hiçbir artış yaşamadığı gözlemlendi.

Bazı kaynaklar Omega-3’ün kanseri önleme ya da ortadan kaldırma üzerinde hiçbir faydası olmadığını savunurken bazıları Omega-3’ün kanseri önleme ve ortadan kaldırma konusunda müthiş bir etkisi olduğunu söylemektedir. Ancak kesin olan bir şey var: Omega-3’ün sağladığı yararların listesi sizi şaşırtabilecek kadar uzundur. Bu sebeple ömrünüz boyunca kanseri önlemenin yolunu arıyorsanız Omega-3 beslenme düzeniniz veya takviye rejiminize yapabileceğiniz değerli, hatta temel bir ilavedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *